Безпека життєдіяльності та цивільний захист
Безпечне середовище
При створенні здоров’язбережувального, безпечного і комфортного розвивального середовища ЗДО зкерується:
- Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234;
- Технічним регламентом безпечності іграшок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 151;
- Примірним переліком ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 19.12.2017 № 1633;
- Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за № 1229/29359;
- Листом МОН від 02.04.2022 «Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану»;
Сигнал Увага всім! Правила поводження у надзвичайній ситуації”
У надзвичайних ситуаціях головним сигналом оповіщення про їх виникнення є «УВАГА ВСІМ». Це тривожні сирени, які мають попередити громадян про небезпеку.
«УВАГА ВСІМ» — сигнал про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій загальнодержавного рівня (наприклад, техногенного чи воєнного характеру).
Завданнями цього сигналу є: привернення уваги населення; попередження про аварію, пожежу, катастрофу тощо.
Сигнал «УВАГА ВСІМ» звучить як завивання тривожної сирени чи уривисті гудки промислових об’єктів, транспортних засобів.
Порядок дій, під час сигналу «УВАГА ВСІМ»:
- уважно слухайте інформацію про обстановку, рекомендації про порядок дій у даній НС;
- не користуйтеся без потреби телефоном, щоб не пропустити важливі повідомлення;
- зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку;
- зачиніть вікна та відійдіть від них подалі;
- вимкніть електропостачання, водопостачання та газопостачання; зберіть документи, одяг, необхідні речі, медикаменти, продукти харчування, питну воду; перейдіть у безпечне місце, прослухайте інформацію щодо подальшого порядку дій.
Щоб навчити дітей діям в разі надзвичайної ситуації, щорічно в закладі освіти проводяться навчання з цивільного захисту, тобто проводиться об’єктові тренування з евакуації у випадку НС.
ПАМ’ЯТКА
«УВАГА! ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!»
Сигнали повітряної тривоги
- Сигнал повітряної тривоги — довгий звук, який наростає і знижується, триває не менше 1 хвилини і повторюється до 2–3 разів (зараз, здебільшого, лунає лише один раз). Після сирени також звучить мовне повідомлення «Повітряна тривога!». Слід за мовним повідомленням — інформація про те, що мешканці мають терміново йти до найближчого укриття. Після цього, потрібно швидко йти в укриття.
- Відбій повітряної тривоги — короткий 5-10-секундний сигнал, який звучить після сигналу загальної тривоги з повторенням до 3-х разів. Після короткого сигналу сирени лунає мовне повідомлення про «Відбій повітряної тривоги».
Звуки сирен
- Сигналом хімічної небезпеки є звуки церковного дзвону
- Сигналом радіаційної небезпеки є звук дзвону на сполох (дзвону в набат)
- Сигнал евакуації з міста звучить як гудок потягу.
Після такого сповіщення потрібно увімкнути місцеве радіо або телебачення та чекати на подальшу інформацію. В цих повідомленнях буде надаватись інформація про порядок проведення евакуації, про місця збору, транспорт, який буде задіяний в евакуації, і, відповідно, про час проведення евакуації.
Мобільний застосунок
- Мобільний застосунок «Повітряна тривога» рекомендований для викорис-тання громадянами з метою швидкого реагування на початок та закінчення тривоги. Його основною функцією є інформування про початок і закінчення тривоги в області, яку користувач сам обрав у застосунку. Застосунок надсилає максимально гучні критичні сповіщення про повітряну, хімічну, техногенну або інші види тривог системи цивільного захисту, навіть у беззвучному або сплячому режимі смартфона.
З метою отримання сповіщень на мобільний телефон:
1. Встановіть застосунок через Google Play Market або AppStore.
2. Надайте йому дозвіл надсилати сповіщення та важливі попередження.
3. Виберіть область, у межах якої хочете отримувати сповіщення.
4. Відстежуйте початок та кінець повітряних тривог.
Підготуйте радіоприймач з альтернативою роботи на батарейках В разі втрати інтернет-, телевізійного зв’язку, у випадку сигналу тривоги або при будь-якій підозрі за його відсутності: увімкніть радіо, пильнуйте, адже через радіоканали може надходити подальша, важлива для вашого життя інформація.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦЗ ТА БЖД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Ілюстрована методичка з рекомендаціями для батьків «Супергерої безпеки: Як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій», створена дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз на основі даних McCANN
У ній пояснюється, як з дітьми обговорювати можливість надзвичайної ситуації, зокрема, щоб інформація, яку вони можуть отримати під час самої надзвичайної ситуації, не шокувала й не травмувала їх.
У методичці подано знання, якими мають володіти діти різного віку, а також ігрові вправи, які допоможуть їм це засвоїти.
Порадник для батьків: “Подбайте про безпеку дитини”